Kinesiotaping jest wysoce skuteczną, nieinwazyjną metodą w rehabilitacji a zwłaszcza rehabilitacji sportowej. Polega ona na oklejaniu wybranych partii ciała plastrami o dużej elastyczności i wodoodpornej strukturze, które wspomagają proces leczenia dolegliwości bólowych na podłożu mięśniowym, więzadłowym i ścięgnowym.
Plastry są dobrze tolerowane przez skórę, co umożliwia pełen komfort noszenia i normalne funkcjonowanie na co dzień a efekt poprawy jest zauważalny niedługo po zastosowaniu.
Terapia znajduje zastosowanie:
Masaż klasyczny – polega na bezpośrednim oddziaływaniu bodźców mechanicznych na skórę, tkankę podskórną i mięśnie. Wykonuje się go, zależnie od wskazań różnymi ruchami czy chwytami jednej lub obu rąk. Poprawia krążenie, zwiększa sprężystość tkanek, działa rozluźniająco, przeciwbólowo, zwiększa dopływ krwi żylnej do serca i usprawnia krążenie limfatyczne.
Masaż leczniczy pleców polecany jest przy przewlekłych bólach, ale też nagłych kontuzjach. Masaż leczniczy stosowany może być podobnie jak klasyczny w przypadku zwyrodnień kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich. Nie można go natomiast stosować w przypadku ostrego zapalenia tkanek i narządów wymagających operacji, wszelkich zakażeń z gorączką, chorób nowotworowych, krwotoków czy krwawień lub u osób, u których istnieje zagrożenie ich wystąpienia oraz kobietą w ciąży.
Leczniczy masaż stóp zaleca się osobom cierpiącym nie tylko na bóle stóp, ale też przy:
Masaż stóp z elementami refleksoterapii polega na uciskaniu stref reflektorycznych, przez co stymuluje organizm do samo uzdrowienia. Terapia nie tylko leczy, ale też relaksuje, jednak nie powinny się jej poddawać osoby z osteoporozą, cukrzycą, owrzodzeniem stóp i żylakami.
Masaż wibracyjny- masaż za pomocą urządzenia, który redukuje ból mięśni, zapobiega i niweluje zrosty oraz poprawia kondycję mięśni i zapobiega urazom.
Idealny dla osób aktywnych w celu przyspieszenia regeneracji mięśni.
Zaletą masażu wibracyjnego jest uwolnienie napięcia mięśniowego oraz pomaga ukoić ból.
Balneologia, a dokładniej leczenie balneologiczne polega na wykorzystaniu w procesie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, naturalnych surowców leczniczych.
Masaż podwodny – to zabieg, gdzie strumieniem wody pod ciśnieniem 3 – 4 ATM z węża zakończonego odpowiednią nasadką, masowane jest całe ciało (bez okolicy serca i głowy). Działa na choroby układu kostno – stawowego i mięśniowego, zaburzenia krążenia obwodowego i przemiany materii, nerwobóle, oraz stany wyczerpania psychicznego.
Kąpiel perełkowa – odmiana masażu wodnego. Pęcherzyki gazu działają na skórę, wywierając delikatny wpływ
na jej receptory. Działają uspokajająco na układ nerwowy, a także lekko nasennie. Kąpiel zalecana przy wszelkiego rodzaju nerwicach czy też ogólnym osłabieniu itp.
Kąpiel w zawiesinie borowinowej*– służy odnowie biologicznej organizmu. Jej zasadniczy cel, to takie przegrzanie tkanek, które wpływa na ich regenerację poprzez odżywienie i dotlenienie, dokładniejszy proces przemiany materii i szybsze wydalenie toksycznych substancji metabolizmu komórkowego. Podczas kąpieli zachodzą bardzo istotne i ważne, zwłaszcza dla ludzi aktywnych sportowo, procesy odkwaszania mające właściwości przeciwzapalne.
Kąpiel w soli Karnalitowej - Krystaliczna sól karnalitowa do kąpieli z Morza Martwego ma ogromne właściwości lecznicze podobnie jak kąpiel solankowa. Ta gorąca mineralna kąpiel stworzy przyjemne luksusowe doznanie dla ciała i ducha. Kąpiel w soli z minerałami rozluźnia mięśnie, łagodzi dolegliwości, usuwa zmęczenie.
Minerały z Morza Martwego są znane przez swoje dobroczynne działanie w leczeniu łuszczycy, egzemy i innych problemów skórnych. Rezultatem jest zdrowa i miękka skóra. Po kąpieli całe ciało zyskuje odmładzające uczucie rozluźnienia i relaksu. Te specjalne sole krystalizowały z wód Martwego Morza w procesie jego parowania przez co zawierają kombinacje magnezu, wapnia, potasu i wiele korzystnych dla
życia minerałów. Kąpiel w soli z Morza Martwego oczyszcza skórę i wydala z niej szkodliwe substancje.
Sól z Morza Martwego polecamy stosować :
Kąpiel siarczano-magnezowa - kąpiel z dodatkiem siarczanu magnezu pomoże przy dolegliwościach związanych z bólami reumatycznymi i zapaleniem stawów. Kąpiel taka ma również działanie relaksujące, wzmacnia organizm i pomaga w stanach stresu oraz przemęczenia. Kąpiel w roztworze siarczanu magnezu najlepiej działa przed snem. Duża zawartość magnezu działa uspokajająco na układ nerwowy, koi i ułatwia zasypianie. Kąpiel solankowa z dodatkiem siarczanu magnezu dobrze zregeneruje też organizm po wysiłku fizycznym, ponieważ zawarte w niej mikroelementy wspomagają mięśnie i usuwają zmęczenie. Działanie mikroelementów zawartych w siarczanie magnezu utrzymuje się nawet do 10 godzin po kąpieli. Siarka zawarta w siarczanie magnezu działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo i oczyszcza organizm z toksycznych metali ciężkich. Kąpiel z dodatkiem tego związku chemicznego korzystnie wpłynie na organizm w przypadku stanów zapalnych skóry, siniaków, obrzęków i bóli kostno-stawowych. Kąpiel w roztworze siarczanu magnezu poprawia też pracę układu krążenia – obniża ciśnienie i wspomaga pracę serca Siarczan magnezu ma działanie zmiękczające zrogowaciały naskórek, dlatego zaleca się stosowanie kąpieli w jego roztworze w przypadku kłopotów z modzelami i stwardniałą, pękającą skórą na piętach i twardymi skórkami przy paznokciach. Siarczan magnezu dodawany jest do wielu kosmetyków, szczególnie tych przeznaczonych dla skóry trądzikowej i ze skłonnościami do łojotoku. Szampony z dodatkiem siarczanu magnezu
Okłady borowinowe* – leczniczy mechanizm działania borowiny polega na oddziaływaniu cieplnym
i mechanicznym powstałym w wyniku ucisku masy borowinowej na skórę oraz wpływie zawartych w niej związków chemicznych. Okłady borowinowe przydatne są szczególnie w leczeniu stanów zapalnych stawów
i tkanek miękkich, chorobach narządu ruchu i układu krążenia w obrębie kończyn, schorzeniach kręgosłupa. Przegrzewają tkankę, dzięki czemu rozkurczają, łagodzą, a nawet likwidują ból. Działają też na tkankę bakteriobójczo, bakteriostatycznie, ściągająco i przeciwzapalnie, zwiększają wchłanianie wysięków, wpływają na wydzielanie hormonów.
Gimnastyka w basenie – to gimnastyka ogólnousprawniająca, jeden z ważniejszych elementów rehabilitacji chorych z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa i stawów kończyn. Celem gimnastyki jest poprawa zakresu ruchu
w stawach, wzmocnienie siły mięśni oraz podniesienie ogólnej sprawności fizycznej organizmu, poprawienie krążenia, utrzymanie dobrej czynności układu oddechowego i nerwowego, z akcentem na profilaktykę i korekcję wad postawy, sprzyja rozwojowi sprawności, gibkości, elastyczności. Stosowana w leczeniu zaników mięśni, nadciśnienia, bóli kręgosłupa, chorych w podeszłym wieku, w chorobach reumatoidalnych.
*wymagana konsultacja lekarska
Jest dziedziną fizykoterapii, w której do celów leczniczych wykorzystuje się prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Lecznicze działanie prądu ma na celu złagodzenie bólu poprzez poprawę odżywienia i ukrwienia stymulowanych tkanek, zwiększenie wchłaniania obrzęków oraz wysięków, dzięki czemu przyspiesza procesy regeneracyjne tkanek.
Prądy diadynamiczne (DD) – zwane również prądami Bernarda. Dzielą się na kilka rodzajów, różniących się częstotliwością oraz natężeniem prądu zmiennego. Poprawiają ukrwienie i odżywienie tkanek, zmniejszają obrzęk, a także w zależności od zastosowanego prądu, powodują wzrost lub obniżenie napięcia mięśniowego.
Wskazania: zespoły bólowe kręgosłupa, choroby reumatyczne, nerwobóle, stany pourazowe, zaniki mięśniowe, półpasiec, obrzęki pourazowe, odmrożenia.
Przeciwwskazania: wszczepiony rozrusznik serca, ropne zmiany skórne, ostre zapalenia w okolicy stosowania zabiegu, choroby nowotworowe, krwotoki, stany gorączkowe.
Prądy interferencyjne (Nemeca) – są to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Poprzez rytmicznie zmieniającą się częstotliwość działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu (usprawniają krążenie obwodowe), wywołują efekt przeciwbólowy, usprawniają procesy odżywcze tkanek i metabolizm.
Wskazania: zespoły bólowe, obrzęki, nietrzymanie moczu, zaburzenia krążenia powierzchownego i głębokiego, choroba zwyrodnieniowa stawów i stawów kręgosłupa, rwa kulszowa, ramienna, nerwobóle międzyżebrowe.
Przeciwwskazania: wszczepiony rozrusznik serca, ropne zmiany skórne, ostre zapalenia w okolicy stosowania zabiegu, choroby nowotworowe, krwawienia, krwotoki, stany gorączkowe.
Tens – przezskórna stymulacja nerwów prądami niskiej częstotliwości. Elektrostymulacja TENS jest sprawdzoną klinicznie, nieinwazyjną, niefarmakologiczną terapią przeciwbólową. Znajduje szerokie zastosowanie
w uśmierzaniu zarówno bólu przewlekłego jak i ostrego.
Wskazania: ból pooperacyjny, dyskopatia, bóle głowy, bóle przy schorzeniach reumatycznych, neuropatie, owrzodzenia skóry, rany, obrzęki.
Przeciwwskazania: wszczepiony rozrusznik serca, silna arytmia, epilepsja, choroba nowotworowa, ciąża, ostre zapalenie w okolicy stosowania zabiegu, ropne zmiany skórne.
Prądy Treberta– jest to prąd ultra bodźcowy o silnym działaniu przeciwbólowym. Wywołuje silne drżenie mięśniowe, efektem którego jest rozluźnienie mięśni. Zabieg ten jest też nazywany masażem prądem bodźcowym. Poprzez działanie prądów Treberta na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego. Zabieg stosowany w leczeniu: nerwobólów, zespołów niedokrwiennych kończyn, wspomaganie w leczeniu trudno gojących się ran.
Inhalacje* – są metodą zapobiegania i wspomagania leczenia wielu schorzeń dróg oddechowych, która polega na wdychaniu rozcieńczonej solanki (olejku lub leku) rozpylonej w postaci aerozolu. Wdychanie aerozolu powoduje nawilżenie dróg oddechowych, rozrzedzenie śluzu i umożliwia łatwiejsze odksztuszanie oraz normalizuje czynności wydzielnicze błony śluzowej. Wzmaga też siły odpornościowe błony śluzowej. Stosowanie inhalacji jest wskazane w przypadku chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.
Fototerapia lampą Sollux - czyli leczenie przez naświetlanie pobudza organizm do prawidłowego funkcjonowania przez stymulację przemianę materii, pobudzanie regeneracji komórek, poprawę krążenia krwi oraz wzmocnienie układu odpornościowego.
Stosowanie lampy Sollux jest szczególnie zalecane w przypadku trudno gojących się ran, zapalenia zatok, odleżyn, blizn czy porażenia nerwu twarzowego – stosujemy wówczas filtr czerwony. W przypadku odmrożeń, łuszczycy, rwy kulszowej czy nerwobólów.
*wymagana konsultacja lekarska
Rehabilitacja ruchowa stosowana jest najczęściej w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po udarach mózgu, w niektórych chorobach układu oddechowego, w chorobach reumatoidalnych i innych.
Jej nadrzędnym zadaniem jest poprawa jakości oraz ilości ruchu. Stosowanie rozmaitych metod leczenia ruchem umożliwia uzyskanie maksymalnej poprawy utraconych funkcji, kompensacje istniejących dysfunkcji oraz przeciwdziałanie wtórnym zmianom w układzie kostno- mięśniowym w postaci ograniczeń ruchomości.
Terapia manualna – jest specjalizacją w dziedzinie fizjoterapii zajmującą się manualnym badaniem i leczeniem pacjentów z dolegliwościami w obrębie układu ruchu (układu nerwowego, mięśniowo-powięziowego i kostnego), których przyczyną może być nieprawidłowa praca stawu, obkurczona torebka stawowa, uciśnięty nerw, nadmiernie napięty lub skrócony mięsień, rozciągnięte więzadło. Zależnie od przyczyny problemu terapeuta dobiera odpowiednią technikę leczenia.
Gimnastyka przyrządowa Cardio– trening Cardio prowadzony na bieżni, rowerku stacjonarnym. Dobrze ułożony trening sprawia, że do pracy angażowane są wszystkie grupy mięśni. Przyczynia się on do wzmocnienia wydolności mięśnia sercowego i poprawy ogólnej wydolności organizmu.
Nordic Walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijkami. Osoby uprawiające Nordick Walking w większym zakresie angażują mięśnie ciała, co prowadzi do większego ich wzmocnienia. Prawidłowo prowadzony trening Nordick Walking usprawnia układ oddechowy i sercowo – naczyniowy, zwiększa pobór tlenu w zależności od intensywności wbijania kijków. W czasie chodzenia rozwija się siła i wytrzymałość ramion, zwiększa się stabilność ciała i odciążone są stawy, co jest ważne u osób starszych.
W porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający Nordic Walking spala przeciętnie od 20 do 40% więcej kalorii.
Pilates- zadaniem ćwiczeń Pilates jest harmonijne rozwijanie ciała, poprawianie nieprawidłowej postawy, przywrócenie witalności fizycznej oraz pobudzenie umysłu: jest to niewątpliwie podejście godne pochwały.
Pilates pozwala na wzmocnienie mięśni głębokich, odpowiedzialnych za naszą postawę. Mięśnie głębokie są mięśniami centralnymi, znajdującymi się miedzy żebrami a miednicą i otaczającymi kręgosłup (mięśnie brzucha, mięśnie dna miednicy i mięśnie grzbietu). Tworzą ośrodek energetyczny ciała, pozwalający wzmocnić siłę i stabilność. Pilates jest również dyscypliną umożliwiającą zwiększenie świadomości własnego ciała, jego siły i ograniczeń, tak aby móc się tym ciałem lepiej posługiwać.
Aqua Aerobik- Aquaaerobik jest bezpieczną i atrakcyjną formą aktywności fizycznej dla tych, którzy chcą poprawić wydolność krążeniowo-oddechową, zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni, a także zgubić zbędne kilogramy. W trakcie godzinnego treningu aquaaerobiku spala się średnio 400-500 kcal, co można porównać z przebiegnięciem dystansu 1,5 km.
Dodatkowo aquafitness zwiększa wydzielanie endorfin, wpływając na poprawę nastroju i obniżenie poziomu stresu. Warto też pamiętać, że korzyści zdrowotne, jakie wynikają z aquaaerobiku, są konsekwencją pozytywnego oddziaływania środowiska wodnego na organizm. Dochodzi do poprawy ukrwienia wszystkich tkanek, rozszerzają się naczynia krwionośne i obniża się ciśnienie tętnicze krwi.
Aquaaerobik stanowi też doskonały masaż ciała, skutecznie zmniejszający obrzęki kończyn dolnych. Aby aquaaerobik był skuteczny, musi być uprawiany regularnie. Trening powinien odbywać się systematycznie od 3 do 5 razy w tygodniu i trwać od 20 do 60 minut.
Fizjoterapia oddechowe- zajęcia odbywają się z małych grupach, mają na celu poprawę wydolności oddechowej, wzmocnienie, oraz szybszą regenerację po przebytych chorobach układu oddechowego takich jak zapalenie płuc, astma, covid-19. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zajęcia te mogą odbywać się na plaży, gdzie dodatkowym czynnikiem wspomagającym regenerację jest JOD. Zajęcia te zmniejszają także stres i napięcie mięśniowe.
Terapia manualna to coraz bardziej pożądana metoda pracy opierająca się na kompleksowej ocenie stanu pacjenta.
Jest to wieloetapowy proces terapeutyczny polegający na:
Postępowanie terapeutyczne wiąże się z badaniem różnicującym, za pomocą którego fizjoterapeuta jest w stanie odnaleźć zaburzone struktury z określeniem stopnia ich uszkodzenia a także przeanalizować mechanizmy pojawiania się dolegliwości. Tak przebiegająca struktura badania przedmiotowego określa program pracy nad całym aparatem stawowo-więzadłowym, strukturami okołostawowymi oraz mięśniami i powięziami.
Terapia manualna jest mocno wyspecjalizowaną formą fizjoterapii opierającą swoje działanie na podstawach biomechaniki i funkcjonalności układu ruchu człowieka. Terapeuta posługujący się celowanymi technikami mobilizacji, manipulacji, energizacji mięśni, aktywnego rozluźniania tkankach miękkich, terapii punktów spustowych oraz masażu potrafi we właściwy sposób poprowadzić terapię, doprowadzając w rezultacie do:
Świadczymy usługi w zakresie: